Web sayfamla ilgili bir sürü kısayola (özellikle de sayfayı kişiselleştirmek için)
arkaplan resmine tıklayarak ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna ek olarak, sayfamı gezerken müzik dinlemek isterseniz MusicBox bölümüne bekliyorum!

-##selamla()##-, ve Ali's homepage'e hoşgeldiniz!

Temmuz ayında hepimiz 21inci yüzyılın en uzun (103 dakika) Ay tutulmasına şahit olma şansını yakaladık, üstelik bu sefer Mars'ın da hemen yanında görünmesi ile gökyüzü iki adet kırmızı cisim ile cümbülleşti!

Belki merak edenleriniz vardır, "ulan Ay neden kırmızı oluyor" diye. Açıklaması çok basit: "tutulma" dediğimiz olay uzaydaki bir cismin gölgesi başka bir cismin üzerine düştüğünde gerçekleşir; misal Güneş tutulması Ay'ın Güneş işe Dünya arasına girmesi, Ay tutulması da Dünya'nın Güneş ile Ay arasına girmesinden ibarettir. Buna ek olarak, bizim beyaz ışık olarak gördüğümüz aslında bir çok renkte ışıkların bir araya gelmesinden oluşur, ve farklı toz veya gaz türleri farklı renkteki ışıkları daha fazla veya daha az kuvvetli hale getirir - İşte bu nedendendir ki gün doğumu ve batımında gök kızıl bir renge bürünür. Şimdi de son bileşen: Ay tutulması sırasında Dünya'nın gölgesi olarak bahsettiğimiz hem Dünya'nın kendisi, hem de atmosferinin gölgesi - Dolayısıyla, aynı gün doğum ve batımları gibi, Dünya atmosferi Ay üzerinde kızıl renkler ulaştırır...

Hazır anlatırken: Eğer ki bir Ay tutulması sırasında Ay'da olma şansınız olursa, Dünya'nın etrafında kırmızı bir halka görebilirsiniz - Bunun nedeni de basit: o an Dünya üzerindeki tüm gün doğumu ve gün batımlarını aynı anda görüyorsunuz!

"Ulan bunun yaz ile alakası nedir" diye düşünenler için - Bu da benden, bu ilginç olay sırasındaki rahatlatıcı zamanımdan bir fotoğraf:Sizi şimdi sitemle baş başa bırakıyorum. Her zamanki gibi Web sitemi gezerken her sayfanın altındaki Facebook "beğen" düğmelerini güzel kullanın ve de en önemlisi aklınıza gelen fikirleri, yorumları, tavsiyeleri, istekleri (mesela MusicBox için), veya her türlü "merhaba!" maillerinizi de bana ulaştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin; bunun için "Bana ulaşın" bölümüne (şu daktilo şeklinde ikonu olan) bir göz atmanız yeterli.

S. Ali Tokmen


31.07.2018

www.alishomepage.com
subs.alishomepage.com

son güncelleme: 02.11.2018