Tek bir makinede birkaç işletim sistemi çalıştırmak artık gitgide daha popüler bir şey olmaya başladı. Bunun en çok karşımıza çıkan kullanımı ise Apple sahiplerinin aynı makineye hem Windows hem de MacOS X yüklemesi.

Bu yazıda sizlere Mac'te Windows kurulumu, MacOS X'ten Windows'daki dosyalarınıza erişim ve de bu iki sistem arasında internet ayarlarınızı ve maillerinizi paylaşmayı göstereceğim. Bir de not: işletim sistemleri arasında web ayarları ve mailleri paylaşma olayı, tüm işletim sistemlerine uygulanabilir (örneğin, Linux ve Windows).

MAC'INIZE WINDOWS KURMAK

Mac'ler Intel işlemci kullanmaya başlayalı beri Apple Windows kurmak için gerekli desteği öne çıkartmaya başladı. Yazılımın adı "boot camp", ve de Leopard sürümünden beri tüm MacOS X'lerde mevcut. Boot camp'i açmak için MacOS X'te spotlight'e boot camp yazmak yeterli. Boot Camp Asistanı hemen karşınıza çıkacak, eğer çıkmaz ise de Apple'ın sitesinde indirebilirsiniz: www.apple.com/support/bootcamp.

SINIRLAMA: Boot camp şu anda fazladan birçok disk bölümü yaratmanıza izin vermemektedir. Dolayısıyla, hem Windows hem de Linux kurmanız zor. Benzer şekilde, dokümanlarınız için ayrı bir disk bölümü açma imkanınız da yok malesef.

İPUCU: Windows diskinize MacOS X'ten erişebilirsiniz, oysa ki tersini yapması zor. Dolayısıyla size tavsiyem dokümanlarınızı Windows bölümünüzde tutmanız. Bundan gelen ayrı bir tavsiye de boot camp'te diski bölerken Windows'a daha çok yer vermeniz.

İPUCU: Windows kurulduktan sonra, hangi işletim sisteminde başlamayı seçmek için, bilgisayarınız açılırken ALT tuşuna basın (bilgisayarın açma/kapama düğmesine bastığınız andan itibaren ALT'a basın, boot camp'in seçim ekranı çıkana kadar da basılı tutun).

İPUCU: Bazı Boot Camp sürümlerinde, Windows'da sağ tıklayabilmek için trackpad'e üç parmak ile basmanız gerekmektedir (başka bir deyişle, trackpad'e iki parmakla basıp sağ tıklama çalışmamaktadır) veya bazen Youtube ve benzeri siteleri izlerken bilgisayarda çökme meydana gelebilir (ya internet tarayıcısı ya da bazen direkt Windows mavi ekran verir). Bu sorunları çözmek için, support.apple.com/kb/DL967 adresinden Boot Camp 2.2 güncellemesini indirip bilgisayarınıza kurun.

WINDOWS BÖLÜMÜNÜZE MACOS X'TEN ERİŞİM

Windows kurulumu bittiğinde, MacOS X'teki masaüstünüzde "Windows XP" (veya bölüme ne ismi verdiyseniz o) ikonu çıkacak. Bu ikona tıkayınca da doğal olarak diske erişebileceksiniz, ama malesef MacOS X'teki sürücüler diske yeni dosyalar yazmanıza veya olanı değiştirmenize izin vermiyor! Çözüm ise çok basit: NTFS3G. Linux'lerde yıllardır kullanılan, kendini kanıtlamış bu sürücü sayesinde MacOS X'ten Windows disklerinizi hem okuyabilir hem de yazabilirsiniz (normal kullanırsınız yani). www.ntfs-3g.org adresinden indirebilirsiniz (zaten MacOS X için özel bir bölümleri bile var). NTFS3G, bedava ve özgür (open source) bir yazılımdır.

İPUCU: "Belgelerim"e erişmek için, Windows XP diskine gidin, orada Documents and Settings, kullanıcı adınız, ve işte Belgelerim! Size tavsiyem o Belgelerim'i dock'a ve finder'ın solundaki kısayollara da sürüklerin, gelecekte rahat edin.

İPUCU: Windows'da yarattığınız bir çok kısayol C: sürüsüne doğru gider. Oysa ki, MacOS X'te onun adı C: değil "/Volumes/Windows XP", dolayısıyla tüm kısayollarınız geçersiz olur! Sorunu çözmek için bir sembolik bağ (symbolic link) yaratabilirsiniz: bir terminal açın, cd / ardından da ln -s Volumes/Windows\ XP C: yazın (böylece, ana sürücüde C: adında ve /Volumes/Windows XP'ye doğru giden bir sembolik bağ [bir nevi kısayol] yaratmış olacaksınız).

AYNI WEB VE MAİL'İN İKİ TARAFTA KULLANIMI: MOZILLA SUITE

Birkaç işletim sistemini aynı anda kullanırken karşımıza çıkan en gıcık sorun bu sistemler arasındaki bilgi paylaşımı. Kendi haline bırakıldığında, Windows ve MacOS X'teki Web tarayıcınız ve mail programınız kafasına göre takılır (başka bir deyişle, Internet Explorer ve Safari kendi ayarlarını özel olarak saklar, Outlook ile Apple Mail anlaşmaz, vs. Şanslıysanız birinden diğerine ayarları import edebilirsiniz, ama hayatta tekrar senkronize edemezsiniz!), siz de yok Web kısayollarınız yok maillerin senkronizasyonu gibi şeyleri el ile yapmak zorunda kalırsınız.

Mozilla, www.mozilla.com, bu sorunları çözebilecek (yani, aynı Internet ayarlarını, kısayolları, e-mail hesaplarını, vs. iki tarafta da aynı şekilde kullanmayı sağlayan) düzgün ürünler sunuyor. Yüksek ihtimalle zaten internet tarayıcılarını, Firefox; ve mail programlarını, Thunderbird daha önce duydunuz. Bu iki üründe de "Profil Yöneticisi" denen bir özellik var. Bu seçenek sayesinde Windows, Linux veya MacOS X'teki kurulu tüm Firefox ve Thunderbird'leriniz aynı profilleri kullanırlar. Tabii ki, bu iki ürün de bedava ve açık kaynaklı.

Windows altında:
  1. Başlat - Programlar altında Mozilla Firefox (veya Thunderbird) klasörüne çift tıklayın.
  2. Bu, kısayolları ayrı bir pencerede açacak. Mozilla Firefox (veya Thunderbird) kısayolunu kopyalayıp yapıştırın.
  3. Yeni kısayolu Mozilla Firefox (veya Thunderbird) (Profil Yöneticisi) şeklinde yeniden adlandırın, aynı Güvenli Kip kısayolu gibi olsun.
  4. Bu yeni kısayola sağ tıklayın, özelliklerine girin ve de hedef kısmındaki " işaretinden sonra -profileManager ekleyin (" ve - arasında bir boşluk olacak, unutmayın). Şuna benzemesi beklenir: "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -profileManager
MacOS X altında:

Bir terminal açın ve şu komutu çağırın: /Applications/Firefox.app/Contents/MacOS/firefox -profileManager (Firefox yerine Thunderbird de aynı şekilde).

Linux altında:

Bir terminal açın ve şu komutu çağırın: firefox -profileManager (firefox yerine thunderbird de aynı şekilde).

Bu, profil yöneticisini açacak. Varsayılan profili silin ve yeni bir profil yaratın. Profili yaratma sayfasındaki "Klasörü seç" düğmesine basın ve de oradan istediğiniz klasörü seçin (mesela, ben Belgelerim altında Firefox ve Thunderbird klasörlerini kullanıyorum). Asıl önemli nokta ise şu: Windows'da da, MacOS X'te de, Linux'te de tamamen aynı klasörü seçin. Bu adımı yaptıktan sonra artık Firefox ve Thunderbird'ü normal kısayollarından da açabilirsiniz -yeni, paylaşılan profilinizi kullanacaklar.