Web sayfamla ilgili bir sürü kısayola (özellikle de sayfayı kişiselleştirmek için)
arkaplan resmine tıklayarak ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Buna ek olarak, sayfamı gezerken müzik dinlemek isterseniz MusicBox bölümüne bekliyorum!

-##selamla()##-, ve Ali's homepage'e hoşgeldiniz!

COVID-19 pandemiğinin hepimizin hayatı üzerine olan etkisi 2020 ve 2021'i bu ana kadar yaşamış olduğum tüm senelerden çok farklı bir sene yapmış olsa bile, yaz aylarını gelmesiyle tekrar yeni yerler, insanlar ve tarih keşfetme şansım oldu. Haydi bakalım, beraber Güney İspanya'nın bazı yerlerini beraber keşfedelim!

İber yarımadası, yüzyıllar boyunca çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olması gereği eşsiz bir kültürel ve tarihi karışıma sahip. İlk başlamak istediğim yer Granada'da bulunan bir saray ve kale kompleksi olan Alhambra. Aslen eski Roma surlarının kalıntıları üzerine küçük bir kale olarak inşa edilmiş, 13. yüzyılın ortalarından itibaren Nasridler tarafından bir kraliyet sarayı haline getirilmiş ve sonunda Ferdinand ve Isabella Kraliyet Mahkemesi (başka bir deyişle, Kristof Kolomb'un kraliyet onayı aldığı yer) olmuştur. Beni etkileyenler, bir yandan bu devasa sarayın mesela su yönetimi konusundaki inanılmaz teknik yapısı, öte yandan ise farklı kültürlerin ve sanat tarzlarının duvarlardan tavanlara uzanan güzel detaylı oymaları. Aşağıdaki fotoğraflar sayesinde umarım sizler de bunu hissedeceksiniz, fotoğrafları büyütmek ve albümün geri kalanına göz atmak için herhangi birine tıklayabilirsiniz:

       

Kristof Kolomb'dan bahsetmişken sırada Sevilya var: Roma'nın Hispalis şehri olarak kurulan Sevilya, daha sonra Müslüman Murabıtlar ve Muvahhidler'e ev sahipliği yaptı, son olarak da Hıristiyan Kastilya Krallığı'na dahil edildi. Sevilya'nın sanat ve edebiyat altın çağı ise Amerika kıtasının keşfinden sonra, ve limanı (belli bir süre için bile olsa) İspanya krallığı tarafında okyanus ötesi ticaretin tekeli olduğunda başladı. Peki o altın çağda ne mi oldu? UNESCO Dünya Miraslarından üçü Sevilya'da, ve mesela Sevilya diğer tüm Avrupa şehirlerinden daha fazla opera düzenlenmiş olmasıyla ünlü.

       

Son olarak, insan yapımı güzellikten doğal güzelliğe: Estepona. Eski şehrin sokakları ve duvarları değişik değişik çiçeklerle kaplı, en çok beğendiğim kısmı ise yüzlerce farklı orkide türü ve diğer doğal güzelliklerin bulunduğu Orkide Evi. Doğal olarak Estepona'da ne göreceğiniz ne zaman gittiğinize göre değişiyor: öyle ki Orkide Evi'ndeki türlerden biri yılda sadece 12 saat çiçek açıyor!

       

Bu paylaşımlar ve dileklerden sonra sizi şimdi sitemle baş başa bırakıyorum. Umuyorum bu gezinmeniz size hem ilginç hem de eğlenceli gelecek, uygun gördüğünüz sayfaların alt kısmındaki Facebook "beğen" düğmelerini ve yorum bölümlerini kullanmaktan çekinmeyin ve de en önemlisi aklınıza gelen fikirleri, yorumları, tavsiyeleri, istekleri (mesela MusicBox için), veya her türlü "merhaba!" maillerinizi de bana ulaştırmayı kesinlikle ihmal etmeyin; bunun için "Bana ulaşın" bölümüne (şu daktilo şeklinde ikonu olan) bir göz atmanız yeterli.

S. Ali Tokmen


02.07.2021

www.alishomepage.com
subs.alishomepage.com

son güncelleme: 23.03.2023